Frezy i głowice do obróbki drewna

Frezy i głowice stosowane w stolarstwie:

Podział ze względu na sposób mocowania:

  1. Frezy nasadzane – najczęściej stosowane w stolarstwie i meblarstwie – frezy nasadzane mocowane są w obrabiarkach takich jak: frezarki dolnowrzecionowe, strugarki czterostronne, czopiarki, maszyny wieloczynnościowe.
  2. Frezy trzpieniowe – mocowane są w obrabiarkach: frezarki górnowrzecionowe, centra obróbcze, frezarki dolnowrzecionowe w wersji z wyjmowanym wrzecionem i zastosowaniem uchwytu do frezów trzpieniowych i we frezarkach ręcznych (elektonarzędzia) typu MAKITA, FESTO, BOSCH, DeWALT, Skill, itp.

Podział ze względu na kształt:

  1. Frezy proste – ostrza narzędzi wykonują profile proste takie jak: fazowanie, struganie proste, felcowanie, wykonywanie rowków, kanałów itp.
  2. Frezy profilowe – ostrza frezów podczas obróbki nadają elementowi pożądany kształt ( proste i złożone profile, promienie). Jednym frezem możemy uzyskać złożony profil w zależności od ustawienia narzędzia, kilkakrotnej obróbce elementu zmieniając wysokość położenia frezu lub obracając element.
  3. Frezy do połączeń – właściwie są to frezy profilowe ale są stosowane do wykonywania profili złączy stolarskich np. czopów, widlic, profil i kontrprofil w drzwiczkach, drzwiach, oknach, wpust i wypust, połączenia na szerokość i długość itp

Podział ze względu na wykonanie

  1. Frezy HSS – frezy których ostrza zostały wykonane ze stali szybkotnącej HSS. Stara technologia frezów nasadzanych polega na wykonaniu całego narzędzia wykonanego z tego samego materiału.  Technologia obecnie stosowana przy produkcji frezów nasadzanych polega na wykonaniu korpusu narzędzia ze stali narzędziowej i wlutowanie samych ostrzy z HSS. W tej technologii korpus narzędzia pochłania drgania powstające podczas obróbki oraz łatwiej odprowadza ciepło powstające podczas skrawania. (nie mówimy o drganiach powstałych na wskutek niewyważenia narzędzia lub niedokładności w wysokości poszczególnych ostrzy). Frezy trzpieniowe wykonuje się jako monolity z HSS. Frezy do obróbki drewna z HSS mają zastosowanie do obróbki miękkich gatunków drewna zapewniając idealną jakość kosztem żywotności HSS w stosunku do np. HM
  2. Frezy HM – frezy których ostrza zostały wykonane z węglików spiekanych HM. Frezy trzpieniowe wykonywane w wersji monolit czyli narzędzie wykonane całe z HM, lub frezy trzpieniowe z ostrzami HM lutowanymi do korpusu stalowego. Frezy nasadzane wykonywane tylko w wersji z ostrzami lutowanymi do korpusu. Frezy HM stosowane są do obróbki wszystkich materiałów używanych w stolarstwie i meblarstwie a szczególnie do materiałów twardych: twarde gatunki drewna krajowe i egzotyczne, płyta wiórowa surowa i laminowana, OSB, MDF, sklejka HDF, HPL itp.
  3. Frezy DIA – frezy których ostrza zostały wykonane z diamentu polikrystalicznego. Frezy trzpieniowe i nasadzane wykonywane są w wersji z lutowanymi ostrzami DIA. Ostrze DIA posiada podkład z HM, który umożliwia lutowanie jak również przenosi drgania pomiędzy ostrzem DIA i korpusem narzędzia. Frezy DIA stosowane do wszystkich materiałów tak jak frezy wykonane z HM (nawet do materiałów takich jak np. sosna – odpowiednie zastosowanie kątów ostrza). Narzędzia diamentowe stosowane w wielkoseryjnej produkcji meblarskiej rzadko w stolarstwie ze względu na koszty zakupu narzędzi. W stolarstwie używane są frezy trzpieniowe proste.

Głowice frezarskie:

Podział głowic jest taki sam jak podział frezów do drewna.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.