Jakie frezy trzpieniowe do drewna? cz.1
Częste pytanie stolarzy i hobbystów: Jaki jest dobry frez trzpieniowy do drewna?
Zaczynamy od początku: Projektowanie i produkcja frezów
Frez trzpieniowy do drewna to pozornie bardzo proste narzędzie stolarskie, co jednak nie świadczy wcale o łatwości jego zaprojektowania, a tym bardziej banalnym wytwórstwie na podstawie jednego wzoru. Produkcja frezów zawsze przebiega wieloetapowo, podobnie zresztą jak opracowanie konspektu. Do tego dochodzi jeszcze wybór odpowiednich materiałów, które należy stosować w określonych ilościach i konfiguracjach.
Niezbędna jest tu również wiedza z zakresu nowoczesnej inżynierii, zwłaszcza przy projektowaniu frezów o skomplikowanym kształcie. Im geometria narzędzia jest bardziej złożona, tym szersza liczba czynników decyduje bowiem o jego solidnym wykonaniu i efektywnej pracy.
Elementy mające kluczowy wpływ na niezawodność frezu to przede wszystkim:
- kąty skrawania (kąt przyłożenia i kąt ostrza),
- wyważenie,
- konstrukcja chroniąca przed odrzutem,
- odprowadzenie wiórów
- i właściwe ustawienie płytek ostrza.
Na etapie projektowania oraz produkcji koniecznie należy zadbać o powyższe elementy, co bez doświadczenia zawodowego w branży jak również zastosowania specjalistycznych technologii nie jest możliwe.
Aktualnie producenci (choć nie wszyscy) coraz częściej korzystają z projektowania komputerowego, które podwyższa gwarancję precyzyjnego wykonania, dając świetny efekt finalny. Aby się o tym przekonać, wystarczy przetestować podczas pracy frez wytworzony w oparciu o ów innowacyjne metody. Łatwość i gładkość cięcia z pewnością będą lepsze niżeli przy pomocy narzędzia formułowanego tradycyjnie. Różnica ta odczuwalna będzie nawet w przypadku prostych frezów.
Ciąg dalszy informacji znajdziesz pod tym linkiem: Który frez trzpieniowy do drewna jest dobry? cz.2