Piły do drewna – ogólnie

Piła HM do wielopiły

Piły tarczowe to z pozoru proste narzędzia używane przy rozkroju podłużnym i poprzecznym drewna i materiałów drewnopochodnych .Nie ma nic bardziej mylnego niż to stwierdzenie. Nigdy nie osiągniemy zadowalającej jakości cięcia używając źle dobranej piły tarczowej.
Innych pił używają zakłady zajmujące się pierwiastkową przeróbką drewna (tartaki, produkcja fryzów) , innych usługowe zakłady stolarskie, innych hurtownie płyty wiórowej a jeszcze innych w końcu fabryki mebli oraz drzwi i okien.

W zależności od kształtu zęba piły tarczowe dzielimy na:

  1. piły o zębach naprzemian skośnych
  2. piły o zębach trapezowo-prostych
  3. piły o zębach prostych
  4. piły o zębach jednostronnie skośnych prawych lub lewych
  5. piło o zębach stożkowych

Każde z powyższych rodzajów pił znalazły zastosowanie do cięcia różnych materiałów drzewnych w stolarstwie i przemyśle. Jednak nie tylko rodzaj zęba ma znaczenie przy doborze narzędzia do określonej obróbki. Bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiedni dobór kąta natarcia i przyłożenia w pile. Oba powyższe parametry w decydujący sposób wpływają na jakość cięcia.

Piła diamentowa na maszynie HOLZMA

Piła tarczowa to nie tylko ostrza zwane popularnie zębami piła ale także korpus odgrywa kluczową rolę. Musi on być wykonany z bardzo dobrej jakościowo stali   z zachowaniem rygorów technologicznych podczas całego procesu produkcji piły tarczowej począwszy od laserowego wycinania korpusu, poprzez wlutowywanie zębów, naprężanie korpusu, polerowanie, ewentualne wyciszanie aż po końcowe wysokojakościowe ostrzenie zębów. Niskiej jakości piły tarczowe podczas pracy ujawniają wady produkcyjne. Jest to bardzo dobrze widoczne w czasie procesu cięcia. Najczęściej zauważalnymi brakami są :

  1. tak zwane ”pływanie piły„ – zła jakościowo stal, nienaprężony korpus
  2. pękanie korpusu przy zębach lub otworze mocującym – błędy technologiczne przy produkcji korpusu
  3. krótka żywotność zębów – niskiej jakości węglik
  4. przegrzewanie się korpusu – źle dobrane parametry piły

Korpus piły tarczowej, w zależności od typu obrabiarki jaka jest używana przez klienta, może posiadać dodatkowe elementy takie jak mocowania pod kliny, dodatkowe otwory pod kołki zabierające, otwory z fazowaniem do przykręcania popularne w liniach obróbczych lub centrach CNC, dodatkowe ostrza strugające, wycięcia kompensacyjne. W celu poprawy komfortu pracy na hali i obniżenia poziomu hałasu część pił posiadają specjalne wycięcia wyciszające wypełnione masą silikonową.

Piła widiowa do płyty wiórowej laminowanej

Piły tarczowe, które pracują w trudnych warunkach ( np. w drewnie egzotycznym, drewnie z dużą ilością żywicy) pokrywane są warstwą niklu nadającą powierzchni piły tarczowej właściwości antyadhezyjne przedłużając czas pracy narzędzia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.