Frezy nasadzane czy głowice do kołków ryflowanych cz. II

Frezy nasadzane do produkcji drewnianych kołków ryflowanych.

 

Narzędzia nasadzane do kołków – opis.

Frezy nasadzane do kołków ryflowanych jak każdy frez do obróbki drewna jest narzędziem jednoczęściowym. Oznacza to, że korpus narzędzia i ostrza na stałe łączymy ze sobą poprzez lutowanie ostrzy widiowych (HM) do korpusu. W przeciwieństwie do głowic stolarskich gdzie ostrza tnące wymieniamy i dociskamy przez kliny dociskowe. W skrócie opiszę różnicę pomiędzy tymi rozwiązaniami aby każdy z Was mógł wyrobić sobie opinię jakie narzędzia są dla Ciebie lepsze.

Frezy nasadzane i głowice do kołków ryflowanych

Frezy i głowice do kołków ryflowanych

Zalety frezów nasadzanych do kołków drewnianych:

  • frezy możemy serwisować czyli ostrzyć u siebie na ostrzalni i dalej ruszyć z produkcją.
  • następną zaletą jest niższa cena w porównaniu do głowic do kołków ponieważ frezy są około 30% tańsze od głowic profilowych.
  • kolejną zaletą jest grubość płytki HM wynosząca w przypadku frezów ok. 5 mm dzięki czemu mamy możliwość kilkunastokrotnego ostrzenia – w głowicach grubość jest mniejsza.

Wady frezów do ryflowanych kołków

  • jeśli mamy niedokładną maszynę do ostrzenia lub niedoświadczonego ostrzarza. To po każdym ostrzeniu możemy zmienić kąt natarcia i przez to nastąpi zmiana profilu produkowanego kołka. W związku z tym mamy kołki o przekroju elipsy.
  • następna wada to jeśli nastąpi uszkodzenie jednego czy kilku ostrzy to regeneracja takiego narzędzia jest wykonywana w firmie Metal World i w tym czasie trzeba mieć drugi zestaw aby produkcja odbywała się na bieżąco.
  • jeśli nie mamy ostrzalni na miejscu a frezy wysyłamy do serwisu musimu mieć drugi komplet narzędzi aby zapewnić ciągłość produkcji.

następna część kliknij: Część III – Głowice czy frezy do drewnianych kołków ryflowanych

wróć do części I: Cześć I – Głowice do kołków meblowych firmy Metal World

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.