Pilarka tarczowa – jak bezpiecznie pracować?

Jak praktycznie i bezpiecznie pracować przy użyciu piły tarczowej?

 Kilka ważnych informacji.

Pilarka tarczowa jak na niej bezpiecznie pracować? Opowiem Wam o tym w poniższym artykule, przytaczając kilka podstawowych zasad, których powinniście przestrzegać.

Pierwsze: pilarka tarczowa – stan techniczny.

Po pierwsze, nie przystępuj do pracy, jeżeli nie zweryfikowałeś stanu technicznego pilarki tarczowej do drewna lub też gdy wykonałeś tę czynność, a dostrzegasz nieprawidłowości. Zakładam w tym momencie, że dbasz o regularność badań kontrolnych obrabiarki – jest to konieczne.

Drugie: bicie osiowe i promieniowe.

Sprawdź następnie czy wrzeciono maszyny pracuje prawidłowo: nie powinno mieć bicia bocznego ani promieniowego.

Trzecie: właściwe kołnierze/flansze zaciskowe.

Pamiętaj także o stosowaniu właściwie dobranych, a więc odpowiednio szerokich kołnierzy dociskowych w pilarce tarczowej. Aby tarcze były stabilne, kołnierze dociskowe powinny mieć szerokość zajmującą minimum 1/3 średnicy nominalnej piły tarczowej.

Podcinak diamenowy do pilarki tarczowej

Podcinak diamenowy

Czwarte: pasowanie narzędzia i ustawienie.

Zwróć uwagę, czy elementy w obrabiarce do drewna, takie jak brzeszczot piły, kołnierze oraz przekładki dystansowe są równoległe, a wrzeciono idealnie proste, przy czym średnica wrzeciona mieścić powinna się w tolerancji pasowania H7.

Piąte: nie zapominaj o konserwacji.

Pilarka tarczowa i jej konserwacja. Kolejna, bardzo istotna kwestia to czyszczenie oraz konserwacja piły. Na tarczy podczas każdego cięcia osadza się żywica, w związku z czym niezbędne jest jej dokładne usuwanie za pomocą bezpiecznych i zarazem skutecznych środków. Jeśli tarcza pokryta jest powłoką zabezpieczającą, np. z teflonu, nie stosuj do jej czyszczenia rozpuszczalników zawierających sodę kaustyczną.

Szóste: ostrzenie tarczy tnącej czyli piły tarczowej.

Odnoście ostrzenia zębów piły tarczowej, radzę nie zwlekać z tą czynnością. Ostrzenie najlepiej wykonać gdy dostrzeżesz pierwsze objawy stępienia, co zdarza się nawet po kilku godzinach intensywnej pracy. Aby zrobić to dobrze, użyj dość dużo płynu chłodzącego i dopasuj średnicę ściernicy do podziałki zębów.

Siódme: czasami można zmodyfikować ale uważaj.

Dla bezpieczeństwa i komfortu pracy zwróć uwagę, czy rozwiercenie otworu w stosunku do oryginalnego rozmiaru mocowania nie jest zbyt duże – powinno być większe  maksymalnie o 20 mm od oryginalnego. Powyżej tej wartości korpus piły do drewna traci właściwości.

Ósme: tego nie rób!

Pilarka tarczowa z zamocowanym narzędziem

Piła tarczowa

Podczas ostrzenia nie obniżaj korpusu piły bardziej niż jest to konieczne. Nigdy nie ostrz piły ręcznie (ryzykujesz własnym bezpieczeństwem, zniszczeniem zębów tnących oraz utraty geometrii ostrza), służą do tego specjalistyczne, precyzyjne urządzenia – ostrzarki do pił.

Dziewiąte: zawsze pamiętaj!

Zawsze przed rozpoczęciem pracy upewnij się też, czy piły tarczowe zostały prawidłowo zamocowane – tak, jak mówi instrukcja danej maszyny i czy są odpowiednie do materiału, który zamierzasz ciąć. Dobór ostrzy do materiału na jakim pracujesz jest ważny, wpływa na żywotność piły oraz efektywność pracy na pilarce tarczowej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.