System zero | Oprzyrządowanie do linii produkcyjnych firmy Ima, Homag i Stefani

System zero | Oprzyrządowanie do linii produkcyjnych firmy Ima, Homag i Stefani

 Mocowanie z pełną regulacją

TOP SYSTEM Plus umożliwia nie tyko mocowanie głowic zwiórowujących, ale i ich dokładną regulację w celu wyeliminowania bicia osiowego i bocznego.

 Ireneusz Maciąg

Producenci mebli dążąc do uzyskania jak najlepszej jakości swoich wyrobów i jednocześnie zwiększenia wydajności produkcji bardzo często inwestują w coraz to lepsze narzędzia. Jednak czasami, mimo zamontowania w obrabiarce nowych odpowiednio dobranych narzędzi, okazuje się, że uzyskana wydajność i jakość nie spełnia ich oczekiwań.

-Częstą przyczyną problemu z uzyskaniem odpowiedniej jakości jest sposób mocowania samych narzędzi – Tradycyjne uchwyty stosowane w maszynach umożliwiają jedynie szybką wymianę narzędzi. Mocowanie takie nie eliminuje jednak bicia bocznego i promieniowego wynikającego z nakładania się tolerancji wykonania wrzeciona, uchwytu i narzędzia.

Jednym z rozwiązań tego problemu może być nowy system mocowania głowic zwiórowujących o nazwie TOP SYSTEM Plus firmy METAL WORLD. System ten przeznaczony jest do linii produkcyjnych gdzie elementy na początku procesu obróbczego są formatyzowane a następnie obrabianewedług założonej technologii.

-Ze względu na sposób mocowania i rodzaj wykorzystywanych narzędzi nowy system kierowany jest do linii obróbczych trzech producentów: Ima, Homag oraz Stefani- –TOP SYSTEM Plus umożliwia zarówno szybkie zamocowanie narzędzia, jak również dokładną jego regulację osiowości i bicia bocznego. Możliwe jest to, gdyż nowy system mocowania montowany jest bezpośrednio na maszynie w miejsce standardowego systemu dostarczanego z maszyną przez producenta. Dzięki temu nowe rozwiązanie poprzez swoją specjalną konstrukcję umożliwia nie tylko mocowanie narzędzia, ale i dokładną jego regulację na maszynie w zaledwie kilka chwil.

TOP SYSTEM Plus gwarantuje centrowanie i pasowanie narzędzi w uchwycie z dokładnością dochodzącą do 0,01 – 0,02 mm. Dzięki temu uzyskiwana jest nie tylko odpowiednia jakość obrabianego elementu ale i zwiększona żywotność narzędzia. To nie wszystkie zalety tego rozwiązania, gdyż producent jako jedną z głównych innowacji TOP SYSTEM Plus, przedstawia także możliwość wyważenia całego zespołu: narzędzie – uchwyt-wrzeciono bezpośrednio na maszynie. Odbywa się to bez mechanicznej ingerencji w narzędzie co ma miejsce w tradycyjnym sposobie wyważania.

Montaż głowicy może się odbywać na dwa sposoby: poprzez mocowanie z pasowaniem cylindrycznym lub stożkowym.

-Dzięki zastosowaniu nowego systemu mocowania producenci mebli mogą także znacznie zredukować hałasu i wyeliminować drgania maszyny- mówi Arkadiusz Świetlicki. -Dzięki temu poprawia się nie tylko wydajność i jakość produkcji, ale i żywotności narzędzi

System TOP SYSTEM Plus firmy METAL WORLD, której wyłącznym przedstawicielem na polskim rynku jest firma SEMPER, pozwala na mocowanie narzędzi o średnicy od 180 do 300 mm.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.