Który frez trzpieniowy do drewna jest dobry? cz.2
Ciąg dalszy pytania: Jaki jest dobry frez trzpieniowy do drewna?
Materiały do produkcji frezów trzpieniowych do drewna
Nieco uwagi należałoby też poświęcić materiałowi głównemu, z którego powstają frezy. Jak powszechnie wiadomo, jest nim stal. Istnieje jednak dość dużo gatunków stali narzędziowej, różniących się między sobą:
- zawartością węgla,
- twardością i sprężystością.
Parametry te znamiennie przekładają się na jakość produkowanych narzędzi, będąc zarazem (podobnie jak inne czynniki) wyznacznikiem ceny.
Szczególnie ważny etap, następujący po doborze materiałów i wykonaniu projektu stanowi obróbka i szlifowanie. W fazie frezowania korpusu złożoność pracy nad frezem uwidacznia się coraz bardziej, mimo iż większość frezarek kontrolowanych jest przez komputer. Być może na pierwszy rzut oka zastosowanie komputera stwarza mylne pozory w kierunku bliźniaczego wręcz podobieństwa wszystkich frezów, ale w rzeczywistości dzieje się całkowicie inaczej. Automat jedynie kontroluje wykonanie, zaś uprzednio wprowadza się do niego projekt z dokładnie sprecyzowanymi i wytycznymi odnośnie kształtu frezu oraz materiałów. Istotnymi zmiennymi są także ilość operacji, ziarnistość ściernicy i jej spoiwo. Faktycznie jednak wtedy, gdy frezy do drewna wytwarzano wyłącznie ręcznie, ich wachlarz był jeszcze szerszy. Zacieranie się pewnych różnic absolutnie nie wpływa natomiast w żaden negatywny sposób na gatunkowość współczesnych narzędzi.
Gdy powstanie już gotowy przedmiot w kształcie frezu pozostaje jeszcze uzupełnienie go o centralny właściwie element- ostrze węglikowe. Przytwierdza się je za pomocą popularnej techniki lutowania. Jako że węglik należy do dość delikatnych materiałów i musi zostać osadzony bardzo precyzyjnie w docelowym miejscu, czyli wkomponowanej w korpus narzędzia kieszeni na ostrze (dochodzi tu jeszcze aplikacja topnika oraz spoiny), nadal wielu producentów preferuje ręczne wykonanie tej czynności.
Równie dobrze jednak można ten krok zautomatyzować bez najmniejszego ryzyka. Jeśli zaś chodzi o sam lut, producenci starają się dobierać możliwie najlepsze ich zdaniem patenty. Jedni używają lutu o wysokiej zawartości stali, inni z kolei, stawiają na tzw. system trójmentalowy (srebro- miedź- srebro). Miedź ma za zadanie amortyzowanie energii przekazywanej z węglika spiekanego podczas frezowania, cięcia bądź wiercenia twardego materiału.Trudno wskazać, która z metod przynosi korzystniejszy finał. Liczy się to, aby producent się starał i nie oszczędzał na jakości materiału.
Analizując całą sekwencję lutowania, wyraźnie widać, że mocowanie ostrza do korpusu jak najbardziej może różnicować frezy pod kątem jakości.
Przypuszcza się, że automatyczne osadzanie ostrza, bez ludzkiej interwencji jest solidniejsze. Warto wziąć tę wskazówkę pod uwagę, zdając sobie sprawę z tego, że zbyt słabo przymocowane ostrze tworzy potencjalne zagrożenie podczas pracy.
Ciąg dalszy informacji znajdziesz pod tym linkiem: Jaki jest dobry frez do drewna? cz.3