Frezy do okleiniarki

W stolarstwie tym mniejszym i w tym większym oprócz tak podstawowych maszyn stolarskich jak pilarka stolarska, strugarka wyrówniarka itp. ważną rolę mają różnego typu okleiniarki do wykańczania płyt meblowych doklejkami z drewna litego, obrzeżami PCV, ABS, fornirem, melaminą itd.

Frez do okleiniarki F480 z wieloma promieniami

Frez do okleiniarki F480 z wieloma promieniami

Każda okleiniarka do płyty meblowej wyposażona jest w szereg agregatów obrabiających wąską krawędź w formatkach meblowych. W zależności od tego jak „wypasioną” okleiniarkę posiadacie (wstępne frezowanie, obrabianie narożników, magazynek na różne kolory obrzeży, wymienne „garnki” na klej, sterowanie manualne lub komputerowe – można wymieniać długo) każda posiada agregaty z frezami do frezowania naddatków doklejanego materiału.

Frezy do okleiniarki F420

Frezy do okleiniarki F420

Stosuje się w zależności  od rozwiązań konstrukcyjnych różne frezy. Ilość ostrzy w tych frezach to 2; 3; 4; i 6 szt. Frezowanie tymi frezami okleiny może być na prosto (pod kątem od kilku do 15 %) lub frezowanie profilowe czyli nadanie odpowiedniego  promienia doklejanego materiału. Używane promienie to R=1; 1,5; 2; 3. Występują również frezy tzw. multi czyli krótko mówiąc mają kilka promieni i prostą krawędź. Wartość promienia dobieramy w zależności od grubości doklejki np.: PCV 2 mm zaokrąglamy promieniem R=2.

Frez do okleiniarki DFB442

Frez do okleiniarki DFB442

Innym parametrem tych narzędzi do okleiniarek jest średnica zewnętrzna (popularnie od 48 mm do 80 mm) oraz średnica wewnętrzna czyli wartość którą narzuca średnica wrzeciona agregatu (najczęściej 16 mm).

Frezy do okleiniarki F420 schemat ustawienia

Frezy do okleiniarki F420 schemat ustawienia

Instalowane frezy do okleiniarek są produkowane w  dwóch wersjach: HM czyli widiowe oraz DIA czyli diamentowe. (o głowiczkach do okleiniarek w innym wpisie)

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem nowej okleiniarki (lub używanej) sprawdźcie jakie narzędzia są zainstalowane. Bo wiadomo jest, że jakość obrabianej krawędzi doklejki zależy od posuwu na ząb; czyli im mniej zębów tym mniejsza wydajność okleiniarki (przy takich samych obrotach wrzeciona).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.