Połączenia na lamelki popularnie zwane LAMELLO
Połączenia stolarskie na lamelki bukowe lub często zwane połączenie LAMELLO od nazwy pierwszych maszyn tego typu, które pojawiły się na rynku.
Połączenia na lamelki jest mocniejsze niż połączenie na styk i szybsze w wykonaniu niż tradycyjne połączenie na obce pióro. Za pomocą lamelek możemy łączyć elementy drewniane jak i elementy z materiałów drewnopochodnych (płyta wiórowa, MDF, sklejka itp.) rozwiązanie to jest idealne do doklejek z litego materiału do np. płyty wiórowej.
Połączenie za pomocą lamelek rozpoczyna się od zaznaczenia miejsc frezowań pod lamelki a następnie za pomocą lamelownicy wykonujemy kanały specjalnym frezem o średnicy 100 mm się gniazda pod złącze. Ważnym czynnikiem podczas frezowania jest dokładna regulacja lamelownicy. Połączenie można wykonać za pomocą zwykłej frezarki wykorzystując frez tarczowy na trzpieniu. Tak wykonane połączenie ma zaletę nad połączeniem tradycyjnym na obce pióro, że jest niewidoczne.
Łączniki czyli lamelki wykonywane są z prasowanego drewna bukowego. Sprasowanie i charakterystyczne wytłoczenia wzmacniają lamelkę, zwiększają powierzchnię klejową i tworzą bardzo wytrzymałe połączenie klejowe. Zaokrąglone krawędzie lamelki ułatwiają wkładanie łączników w gniazda.
Klej w gniazda można nanosić ręcznie ale lepszym rozwiązaniem jest używanie specjalnego aplikatora do kleju, który wprowadza odpowiednią ilość kleju i rozprowadza ją wewnątrz gniazda wykonanego odpowiednim frezem. Pierwsze tego typy aplikatorów były wprowadzone przez firmę LAMELLO jako uzupełnienie oferty lamelownic.
Ponieważ lamelki wykonane są z drewna bukowego należy przechowywać je w suchym miejscu aby nie pobierały wilgoci z otoczenia co jest przyczyną zmian wymiarów lamelki a szczególnie grubości. Lamelki powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach w celu ochrony przed kurzem, który utrudnia sklejenie lamelki z elementem.
Lamelki produkowane są w trzech rozmiarach (typach):
- typ „0” – o wymiarach 47,2x15x3,945 – polecane do łączenia materiałów o grubości od 8 mm – 12 mm
- typ „10” – o wymiarach 53,5x19x3,945 – polecane do łączenia materiałów o grubości od 13 mm – 18 mm
- typ „20” – o wymiarach 56,6x22x3,945 – polecane do łączenia materiałów o grubości od 19mm – 25mm
Przy grubości materiałów powyżej 22 mm można używać łączenie podwójne jak na rys. 3.
Lamelki powinno rozmieszczać się w elemencie w następujący sposób:
- nie mniej niż 50 mm od krawędzi elementu
- odległości pomiędzy lamelkami min. 150 mm i nie więcej jak 250 mm (mierzone od osi lamelki)
Najlepiej jest rozmierzyć tak aby lamelki miały jednakowe odległości na całej długości spoiny klejowej.
Za pomocą maszyn typu LAMELLO lub „frezarki górnowrzecionowej” można w łatwy sposób wykonać trwałe i dokładne połączenie:
- na grubość
- na szerokość
- na długość
- pod kątem 90 st. lub innym
- narożnikowe płaskie
- narożnikowe czołowe
- narożnikowe ścienne
- półkrzyżowe płaskie
- półkrzyżowe ścienne