Wiertła do drewna – opis
W nowoczesnych fabrykach oraz w wielu przedsiębiorstwach usługowych potrzebne są wiertła do drewna w wersji: przelotowe, nieprzelotowe i puszkowe. Bez nich nie powstanie żaden wyrób z płyty drewnopochodnej ani z litego drewna .
Służą one do wykonania otworów przelotowych lub nieprzelotowych, w zależności od rodzaju narzędzia jakiego używamy do obróbki oraz efektu jaki chcemy osiągnąć. Wszystkie wiertła wykorzystywane w przemyśle meblarskim mogą być wykonane jako wiertła widiowe HM, wiertła wolframowe VHM, wiertła ze stali szybkotnącej HSS oraz wiertła diamentowez płytkami DIA lub inaczej PCD.
Proces nawiercania otworów może być wykonywany za pomocą przemysłowych wiertarek wielowrzecionowych, które są przystosowane do wykonywania dużej ilości otworów podczas jednej operacji lub wiertarek stołowych, które głównie są używane przez rzemieślnicze zakłady stolarskie lub jako maszyny pomocnicze w fabrykach mebli.
Do tego dochodzą specjalne wiertła produkowane na zamówienie, które dostosowane są do jednostkowych wymagań klienta, nie tylko ze względu na podstawowe parametry narzędzia jakimi są jego wymiary, ale też na materiał w jakim będą wiercone otwory. W zależności od obrabianego materiału (drewno, MDF, sklejka, płyta wiórowa itp.) dobierane są odpowiednio kąty skrawania co pozwala na przedłużenie żywotności wiertła do obróbki drewna a co za tym idzie zwiększenie wydajności pracy producenta mebli przekładające się na zwiększenie zyskowności.
Wiertła nieprzelotowe znalazły zastosowanie przy wierceniu otworów w drewnie litym, materiałach drewnopochodnych surowych i laminowanych oraz w kompozytach pod kołki, elementy łączeniowe oraz okucia.
Posiadają one końcówkę centrującą (żądełko) ułatwiającą rozpoczęcie procesu wiercenia. Odpowiednio dobrane kąty wierzchołkowe oraz nacinaki gwarantują idealną pracę wiertła a spirala pokryta powłoką PTFE lub P.T.F.E. która ułatwia odprowadzenie wiórów powstających podczas procesu wiercenia poprzez niski współczynnik tarcia jak również dzięki właściwościom antyadhezyjnym oraz posiada własności antykorozyjne.
Wiertła przelotowe stosowane są do wykonywania otworów pod elementy łączne oraz okucia.
Wiertła puszkowe służą do robienia płytkich otworów w drewnie oraz płytach drewnopochodnych różnego typu pod stalowe lub aluminiowe akcesoria takie jak np. wszelkiego rodzaju zawiasy puszkowe, minośrody, łączniki, zaślepki itp.
Wiertła każdej grupy występują w dwóch wariantach: lewo obrotowe i prawoobrotowe. Związane jest to z wykorzystaniem ich w głowicach wiertarskich w wiertakach wielowrzecionowych i centrach CNC. Wiertła z lewymi obrotami są zwyczajowo malowane na kolor czerwony a z prawymi na czarny.
W zależności od obrabianego materiału wykorzystuje się różne stopy stali do produkcji korpusów wierteł. Jest to konieczne ze względu na zachowanie się danego stopu przy wierceniu. Niewłaściwie dobrane do rodzaju płyty narzędzie skutkuje nie tylko szybkim niszczeniem się wiertła, ale przede wszystkim powstawaniem braków w obrabianych elementach meblowych.